تجاری

نصب اعلام حریق – نصب و راه اندازی در قم

نصب اعلام حریق

سیستم اعلام حریق چیست؟

در ابتدا نیاز است تا به این سوال که سیستم اعلام حریق چیست و چه کاری انجام می دهد پاسخ داده شود و پس از آن به معرفی قطعات مختلف به کار رفته در این سیستم و چگونگی عملکرد آن پرداخته شود و در آخر به چرایی نصب اعلام حریق می پردازیم.

آتش سوزی می تواند به صورت کاملا ناخواسته و به دلایل مختلف در انواع ساختمان ها اتفاق بیفتد.در وهله اول نیاز است تا تمامی مواردی را که در ساختمان می توانند منجر به آتش سوزی شوند را به صورت دقیق بررسی نمود و پس از آن تجهیزاتی را به کار برد تا بتواند در حد امکان از بروز خسارات و هزینه های زیاد جلوگیری نماید.

سیستم اعلام حریق تشکیل شده از مجموعه ای قطعات و اجزای مختلف می باشد که می تواند آشکارسازی آتش را در مکان های مختلف بر عهده داشته باشد. دستگاه ها و دتکتورهایی که در سیستم اعلام حریق به کار رفته اند می توانند در صورت وجود آتش، دود، گاز مونوکسید کربن و غیره، این موارد را تشخیص داده و با سیستم هشدار دهنده ای که دارند اطرافیان را از این موضوع مطلع سازند. هشدارهایی که در سیستم های اعلام حریق به کار رفته است می توانند به اشکال مختلفی وجود داشته باشند. برخی از این هشدارها به صورت آژیر خطر به صدا در آمده و برخی از آنها پیام های صوتی مبنی بر وجود خطر و تخلیه ساختمان از طریق بلندگوهای تعبیه شده پخش می نمایند.

استفاده درست از سیستم اعلام حریق و نحوه نگهداری از آن می تواند کمک کند تا سیستم شما همیشه در بهترین حالت ممکن کار کرده و شما را از وجود خطرات آگاه سازد.

نصب اعلام حریق در قم

انواع سیستم‌های اعلام حریق

سیستم‌های اعلام حریق به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند.

۱. دستی

۲. اتوماتیک

در سیستم‌های سنتی زمانی که آتش مشاهده می‌شد شخصی باید دکمه مربوط به سیستم را فشار می‌داد تا با ایجاد صدای آژیر به افراد هشدار دهند. بدی این روش این است که تا زمانی که فردی در محل حضور نداشته باشد، اعلام حریق انجام نمی‌شود. ضمن اینکه بعد از شنیدن صدای آژیر، ساکنین مجبور به تخلیه ساختمان می‌شوند بدون اینکه بدانند دقیقاً کدام بخش از ساختمان در حال آتش‌سوزی است. اما سیستم اعلام حریق اتوماتیک، دارای یک سیستم سیگنال از راه دور می‌باشد. در این دسته از سیستم اعلان حریق آژیرها به صورت خودکار به صدا درمی‌آیند و از طریق ایستگاه مرکزی به آتش‌نشانی گزارش می‌دهد. در سیستم اعلام حریق اتوماتیک، زون‌ها کار کنترل و اطلاع از محل دقیق آتش‌سوزی را نشان می‌دهند.

نصب اعلام حریق در قم

انواع سیستم اعلام حریق اتومات (خودکار) مرکزی

  1. سیستم اعلام حریق متعارف (Conventional): هنگام مراجعه به سیستم های اعلام حریق، به احتمال زیاد اصطلاح یک سیستم اعلام حریق متعارف یا معمولی یا کانونشنال را خواهید شنید. یک سیستم اعلام حریق متعارف یک هشدار وقوع آتش است که منطقه آشکارساز فعال یا نقطه تماس دستی را توسط یک LED شناسایی می کند. این متفاوت از یک پیام متنی است که در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر در یک صفحه نمایش LCD ایجاد می شود. در واقع در سیستم اعلام حریق متعارف یا کانونشنال منطقه حدودی حریق مشخص می شود.

  1. سیستم اعلام حریق آدرس پذیر (Addressable): یک سیستم اعلام حریق آدرس پذیر از مجموعه ای از آشکارساز های آتش و دستگاه هایی ساخته شده است که به یک صفحه کنترل مرکزی متصل می شوند. با استفاده از سیستم های آدرس پذیر، هر دستگاه دارای یک آدرس یا مکان است، که این امکان را می دهد تا آشکارساز دقیق مکان حریق ایجاد شده را به سرعت شناسایی کند. به عبارتی دیگر در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر به طور دقیق دیوایسی که دچار حادثه شده است را مشخص می کند. به نوعی از سیستم اعلام حریق آدرس پذیر سیستم اعلام حریق هوشمند نیز گفته می شود.

نصب اعلام حریق در قم

  1. سیستم اعلام حریق بی سیم (Wireless): سیستم های اعلام حریق بی سیم از هیچ گونه سیم کشی بین پانل کنترل آتش و سایر دستگاه ها استفاده نمی کنند. بیشتر سیستم اعلام حریقی که امروزه استفاده می شوند بی سیم هستند. از پیشرفته ترین فن آوری هوشمند استفاده می کنند و می توانند در یک خانه هوشمند با کاربرد های مختلف نرم افزاری ادغام شوند. در سیستم های اعلام حریق بی سیم، سیگنال از ردیاب ها به صفحه کنترل با فرکانس رادیویی منتقل می شود. سیستم اعلام حریق بی سیم در اماکنی که امکان سیم کشی و یا تغییر و دسترسی به تمام نقاط آن وجود ندارد استفاده می شود.

تفاوت سیستم اعلام حریق متعارف و آدرس پذیر

هر دستگاهی که به سیستم اعلام حریق آدرس پذیر متصل است آدرس منحصر به فرد خود را دارد. با تشخیص آتش سوزی، آدرس دستگاه، در صفحه کنترل اصلی نشان داده می شود و به شما می گوید دقیقاً کدام دستگاه فعال شده است. با این کار می توانید مکان دقیق آتش سوزی را پیدا کرده و سریع خاموش کنید.

اما در یک سیستم اعلام حریق متعارف، هیچ راهی برای تعیین محل دقیق آتش سوزی وجود ندارد. با این حال، با سیم کشی ساختمان خود در مناطق مختلف بر اساس زون بندی، می توانید یک ایده کلی از محل آتش سوزی دریافت کنید. به عنوان مثال اگر دو طبقه دارید، می توانید طبقه اول را به عنوان منطقه (زون) 1 و طبقه دوم را به عنوان منطقه (زون) 2 سیم کشی کنید. بنابراین اگر آتش سوزی در زون 1 باشد، می دانید که آتش در طبقه اول رخ داده است.

مزایای سیستم اعلام حریق هوشمند

  • سیستم اعلام حریق هوشمند قابلیت اتصال به دیگر تجهیزات امنیتی ساختمان را دارد.
  • نگهداری و تعمیر سیستم اعلام حریق هوشمند هزینه کمی به همراه دارد.
  • به صورت 24 ساعته ساختمان را مانتیور می کند.
  • در سیستم اعلام حریق هوشمند امکان این وجود دارد تا حساسیت تجهیزات آشکار کننده توسط شخص تنظیم شود.
  • سیستم اعلام حریق هوشمند احتمال بروز آتش سوزی را تشخیص می دهد.
  • با تشخیص به موقع آتش سوزی از خسارات سنگین جانی و مالی جلوگیری می کند.

نصب اعلام حریق در قم

اعلام حریق زیتکس

سیستم اعلام حریق زیتکس یکی از سامانه های اعلام حریق مهم و در خور توجه شرکت زیتکس یه شمار می آید که مهم ترین ویژگی و مشخصه آن مقاومت بالا در برابر هرگونه ضربه و لرزش است.

دتکتور ها و پنل هایی که در این سیستم اعلام حریق قرار دارد هر گونه خطا در مکانی که در ان نصب شده اند را به سرعت تشخیص داده و اعلام می کنند و از این طریق کاربران به راحتی هر گونه خطایی را مورد بررسی دقیق قرار می دهند.

با بهره مندی از پنل متعارف در سیستم اعلام حریق زیتکس این امکان برای شما فراهم می شود که وضعیت زون ها در هر نقطه ای از ساختمان که نصب شده اند را بررسی کنید.

یکی از درخور توجه ترین اقدامات زیتکس قرار دادن راهنمای نصب در تمامی بسته بندی محصولات خود است.

اعلام حریق زیتکس قابلیت تشخیص هر گونه دود و یا حرارت در تمامی نقاط ساختمان را داشته و آدرس دقیق وقوع حادثه را به عنوان فضای خطر به مرکز کنترل گزارش می دهد.

این آدرس ها از قبل و در زمان نصب در سیستم اعلام حریق زیتکس نصب می شوند که می تواند شامل تک تک اتاق های یک هتل و یا واحد های یک مجتمع تجاری و یا مسکونی نیز باشد.

کیفیت بالا و مزیت های بی شماری که سیستم اعلام حریق زیتکس از آن برخوردار است ، توجه اغلب مشتریان محصولات اعلام حریق در بازار را به سمت خود جلب نموده است

نصب اعلام حریق

نمایندگی شرکت اعلام حریق زیتکس

شرکت نو آوران صنعت ناظر در جایگاه نمایندگی رسمی اعلام حریق زیتکس (Zitex) مستقر درقم آماده ارائه خدمات مشاوره و فروش تجهیزات اعلام حریق زیتکس به همکاران محترم و مردم عزیز است. از مهم‌ترین مزایای خرید محصولات اعلام حریق از شرکت نوآوران صنعت ناظر، برخورداری از قیمت‌های مناسب و تخفیف‌های خوبی است که به همکاران ارائه می‌گردد. چنانچه برای خرید محصولات نیاز به مشاوره دارید، همکاران ما در شرکت نوآوران صنعت ناظر آماده پاسخگویی به احتیاجات شما هستند.

برای خرید و مشاوره خرید و نصب سیستم های اعلام حریق به صورت تخصصی و مطمئن با شماره 09129622355 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *