آخرین مقالات سایت

39 کاری که امنیت منزل شما را بالا می‌برد

فروشگاه cctv

امنیت منزل شما چگونه است؟ آیا شما برای موارد اضطراری آماده هستید؟ برای افزایش امنیت خانه خود باید چه اقداماتی انجام دهید؟

فرقی نمی‌کند که شما به مدت 2 هفته در خانه خود زندگی کرده باشید یا 12 سال، چراکه پاسخ دادن به این سؤالات باعث می‌شود که بفهمید چگونه می‌توانید خانه خود را به مکانی امن‌تر برای خودتان و عزیزانتان تبدیل کنید.

این مطلب برای کسانی که به امنیت محیط زندگی خود اهمیت می‌دهند بسیار مفید خواهد بود. بنابراین اگر شما هم خانه ای امن می‌خواهید با ما همراه باشید تا با چک لیست کاملی که در ادامه تقدیم شما می‌کنیم بتوانید از گزند هرگونه آسیب و خطری محفوظ بمانید.

چک لیست کامل بررسی ایمنی و امنیت منزل

مهم نیست که در چه زمانی مشغول مطالعه این مقاله هستید، نزدیک تعطیلات عید یا اواسط تابستان یا اوایل مهر. شما در هر زمانی به خوبی می‌توانید اهمیت محافظت از اموال و دارایی‌هایتان را درک کنید و لذا باید همواره آماده رویارویی با مواقع اضطراری باشید. برای اینکه بتوانید چک لیست ارزیابی امنیت منزل را سریع‌تر بیاموزید، تلاش کرده‌ایم این موارد را به صورت سؤالی مطرح کنیم تا ذهن شما بهتر درگیر این موارد شود و به پاسخ روشن‌تری دست یابید. سعی کنید تا حد امکان تمام این موارد را بررسی کنید تا سطح امنیت خانه خود را افزایش دهید.

 

۱- آیا هیچ یک از اشیاء باارزش منزل‌تان از درون خیابان قابل مشاهده هستند؟

تقریباً 75 درصد از کل دزدی‌ها توسط سارقین منازل انجام می‌شود. اگر اشیاء با ارزش منزل شما از خیابان قابل مشاهده هستند، پس حتماً سارقین را به سوی خود جذب خواهید کرد. سارقان به دیدزن پنجره‌ها مشهور هستند، بنابراین فرافن مارکت به شما پیشنهاد می‌کند تا اشیاء با ارزشی، مانند پول نقد، جواهرات، وسایل الکترونیکی و … را از دیدرس دور نگاه دارید تا امنیت منزل خود را بالا ببرید.

 

مشاهده خانه از خیابان

 

۲- آیا درب و پنجره‌ های شما از خیابان یا از سمت منزل همسایگان قابل مشاهده هستند؟

دزدها همیشه به دنبال راه‌هایی برای ورود به خانه شما هستند که از دید عموم دور باشند. بوته‌های قدکشیده می‌توانند درب‌ها و پنجره‌های شما را از دیدرس سایرین پنهان کنند و به آنها کمک کنند تا بدون اینکه همسایگان متوجه شوند وارد خانه‌تان شوند. بوته‌ها را هرس کرده و حتماً از علائم مخصوص حیاط و سیستم‌های عکس‌برداری از پنجره که برای منزل‌تان تهیه شده، برای هشدار به سارقان احتمالی استفاده کنید.

 

۳- آیا درب‌ های منزل شما از چوب ساخته شده‌اند یا فلزی هستند؟

بیشترین خطر برای امنیت منزل شما از ناحیه درب های ورودی است. تقریباً یک سوم سارقین از درب جلو وارد خانه می‌شوند. درهای چوبی قدیمی یا توخالی را می‌توان در عرض چند ثانیه با لگد شکست. بنابراین بهتر است با نصب درب‌های چوبی محکم و یا درب‌های فلزی و حتی درب های ضد سرفت به امنیت خانه خود کمک کنید.

 

۴- آیا ورودی و مسیر منتهی به خانه شما در شب به خوبی روشن است یا خیر؟

یک ورودی یا یک مسیر پیاده‌روی تاریک نه تنها امن نیست، بلکه راه را نیز برای سارقین باز می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم از نورپردازی‌های مخصوص محوطه برای روشن نگاه داشتن قسمت بیرونی خانه خود استفاده کنید. برخی از ارائه دهندگان سیستم‌های ایمنی برنامه‌هایی را ارائه می‌دهند که به شما این امکان را می‌دهند تا روشنایی منزل خود را از طریق تلفن هوشمند خود کنترل کنید.

 

۵- آیا پلاک خانه شما از خیابان به وضوح قابل مشاهده است؟

وقتی شرایط اورژانسی خاصی به وجود می آید، هر ثانیه از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین شما باید مطمئن شوید که پلیس، آتش نشانی ویا امدادگران می‌توانند به سرعت خانه شما را پیدا کنند. بنابراین پلاک خانه خود را به صورت فصلی چک کنید تا اطمینان حاصل کنید که پلاک خان‌هتان توسط پوشش گیاهی محو نشده و یا چیزی مانع از دیده شدن آن نمی‌شود. همانطور که متوجه شده‌اید بعضی موارد کوچک و دور از ذهن هم می‌تواند در امنیت منزل شما دخیل باشد.

 

۶- آیا می‌توانید بدون اینکه در را باز کنید، کسی را که به دم درب منزل‌تان آمده ببینید؟

باز کردن درب خانه بدون آنکه بدانید چه کسی پشت در است می‌تواند وحشتناک و خطرناک باشد. ما همواره از صاحبان خانه می‌خواهیم تا یک درب با کیفیت را که مجهز به چشمی است خریداری نمایند. اگر در حال حاضر یک درب باکیفیت دارید که چشمی ندارد، می‌توانید یک چشمی خریداری کرده و آن را بر روی  درب خود نصب کنید. چشمی‌های عمیق زاویه دید بهتری را برایتان فراهم خواهند آورد زیرا آنها بیشترین وسعت دید را ارائه می‌دهند. همچنین استفاده از آیفون های تصویری نیز کمک شایانی به تأمین امنیت خانه شما خواهد کرد.

 

۷- آیا در صورت قطع شدن سیم‌های تلفن می‌توانید از تلفن همراه استفاده کنید؟

آیا می‌دانستید قطع کردن سیم های برق و تلفن از اقدامات معمول بسیاری از سارقین است و با همین حرکت می‌توانند امنیت منزل شما را تا حد زیادی به خطر بیاندازند؟ بنابراین حتی اگر از تلفن همراه به عنوان وسیله اصلی ارتباطی خود استفاده نمی‌کنید، داشتن یک تلفن همراه برای افزایش امنیت‌تان بسیار مهم است. برخی از مجرمان خطوط تلفن را قبل از ورود به خانه قطع می‌کنند، بنابراین داشتن تلفن همراه برای تماس با پلیس می‌تواند به نفع شما تمام شود.

 

قفل از راه دور

 

۸- آیا شما همسایه ای دارید که کلیدهای اضافی خانه شما را داشته باشد؟

اینکه کلید یدک خانه خود را به همسایه‌گانتان بسپارید برای ورود به منزل در مواقع اضطراری ایده بسیار خوبی است. فقط مطمئن شوید که کلیدهایتان را به همسایه ای بسپارید که می‌توانید به او اعتماد کنید. در غیر اینصورت بابت هر پیشامدی باید خودتان را سرزنش کنید.

 

۹- آیا هنگام مسافرت همه نامه‌های خود را در اداره پست نگه می‌دارید؟

موارد خاصی وجود دارد که سارقین در هنگام انتخاب خانه مورد نظرشان آنها را مد نظر قرار می‌دهند. صندوق پستی سرریز از نامه یکی از آن‌هاست. اگر می‌خواهید برای مدت زمان طولانی ای در سفر باشید، از اداره پست بخواهید تا نامه‌های شما را نزد خود نگاه دارد و یا آدرس همسایه یا یکی از اقوامتان را در اختیار اداره پست قرار دهید. چراکه در غیراینصورت تمام نامه ها به صندوق پستی دم درب ورودی شما انداخته شده و فرصت خوبی برای سارقین است تا از نبود شما مطلع شوند. حتی ممکن است با دسترسی به محتوای نامه ها از جزئیات خصوصی بیشتری از شما هم اطلاع یابند و میزان خسارتی که ممکن است به شما وارد کنند را بیشتر نماید. گاهی امنیت منزل شما با موارد کوچکی از این قبیل به خطر می‌افتد.

 

۱۰- آیا در شرایط اضطراری هیچ برنامه فرار اضطراری ای دارید؟

سارقینی که در تلاش هستند تا وارد خانه شوند، بدترین کابوس هر صاحب خانه ای هستند. کارشناسان فرافن مارکت معتقد هستند که شما هرگز نمی‌توانید نسبت به این موضوع بی توجه باشید، بنابراین یک یا دو بار در سال برنامه فرار اضطراری را با خانواده خود تمرین کنید تا اطمینان حاصل کنید که همه افراد در صورت بروز چنین شرایطی از آمادگی کافی برخوردار هستند. بنابراین همواره باید برای شرایطی که امکان حفظ امنیت منزل وجود ندارد، حداقل بتوانید امنیت جانی اعضای خانواده را تأمین کنید حتی اگر تنها راه‌حل شما فرار باشد.

 

۱۱- آیا در حیاط یا در کنار پنجره هایتان هیچ علامتی وجود دارد که نشان دهد خانه شما مجهز به سیستم امنیتی نظارتی می‌باشد؟

مطمئن شوید که در حیاط و یا در کنار پنجره‌هایتان علائمی وجود دارد که نشان می‌دهد خانه شما مجهز به سیستم امنیتی نظارتی است. توصیه می‌کنیم این علائم را بر روی پنجره‌هایی که در قسمت جلو و پشت منزل شما قرار دارند نصب کنید زیرا 50 درصد سارقین از طریق پنجره یا درب‌های پشتی وارد خانه می‌شوند.

 

۱۲- آیا در خانه خود دستگاه اطفاء حریق دارید؟

اگر تا کنون در خانه شما آتش سوزی رخ داده باشد یا در همسایگی خود مشاهده کرده باشید، حتماً می‌دانید که آیا دستگاه اطفاء حریق شما به راحتی در دسترستان قرار داشته و کاربردی بوده یا خیر؟ علاوه بر کپسول‌های آتش نشانی، سیستم اعلام حریق و سنسورهای تشخیص دود و آتش سوزی را به برنامه امنیتی منزل خود اضافه کنید تا خانواده شما از هر لحاظ آماده باشند.

 

سنسورهای تشخیص دود

 

۱۳- آیا بر روی درب های منزل خود از قفل های محکمی مانند کتابی، هوشمند یا برقی استفاده کرده‌اید؟

در برخی کشورها مانند ایالات متحده تقریباً هر 20 ثانیه یک دزدی اتفاق می‌افتد و مجهز نمودن درب جلو و عقب خانه به یک قفل فولادی سخت اولین کار دفاعی است که آنها می‌توانند در برابر سارقین انجام دهند. زیرا این کار باعث می شود درب ورودی بسیار سخت‌تر شود. بنابراین شما هم تاحد توان خود درب ورودی خود را به قفل های جدید و هوشمند مجهز نمایید.

 

۱۴- آیا لامپ های منزل شما به سنسور حساس به حرکت مجهز هستند؟

آخرین چیزی که یک سارق می‌خواهد، این است که در مرکز توجه قرار نگیرد. چراغ‌های سنسوردار حساس به حرکت را در برنامه امنیتی منزل خود بگنجانید چراکه استفاده از این چراغ‌ها به سارقین نشان می‌دهد که شما در حفظ امنیت منزل و خانه خود بسیار جدی هستید.

 

۱۵- آیا درب‌های شیشه ای یا کشویی شما دارای قفل‌های ثانویه هستند؟

سارقان درهای کشویی را دوست دارند، به خصوص در تابستان که اغلب قفل‌ها باز هستند کار با این درب‌ها برایشان آسان است. بنابراین مطمئن شوید که درب‌های کشویی خود را قفل کرده اید و از یک مکانیزم قفل ثانویه استفاده کنید تا امنیت بیشتری را برای خود و خانواده‌تان فراهم نمایید.

 

قفل ثانویه درب منزل

 

۱۶- آیا پنجره‌های شما قفل ثانویه دارند؟

پنجره‌ها یک چهارم نقاطی را که سارقین از طریق آنها وارد به خانه می‌شوند تشکیل می‌دهند. چرا که آنها غالباً قفل نمی‌شوند و یا مجهز به قفل پنجره ای ارزانی هستند علاوه بر این این قفل‌ها بسیار آسیب پذیرند بنابراین از قفل‌های ثانویه و سنسورهای پنجره برای ایمن نگاه داشتن منزلتان استفاده کنید..


۱۷- آیا چراغ‌ های شما تایمر دارند؟

دزدی‌های انجام شده در بامداد، نزدیک به 40 درصد از کل دزدی‌های رخ داده را تشکیل می‌دهند. یک خانه تاریک یک مکان ایده‌آل برای شروع دزدی است. از آنجاکه تایمرها ارزان هستند و نصبشان نیز ساده است، هیچ دلیلی وجود ندارد که نخواهید از آنها برای چراغ‌های منزل، چراغ‌های محیط بیرون از منزل و اطراف استفاده کنید. از طرف دیگر، بسیاری از شرکت‌های امنیتی خانگی برنامه‌هایی را ارائه می‌دهند که به شما این امکان را می‌دهد تا چراغ‌های هوشمند را مستقیماً از طریق تلفن هوشمند خود روشن کنید.

 

۱۸- آیا لیستی از اموال شخصی تان را تهیه نموده اید؟

قطعاً در صورت وقوع سرقت، شما نمی‌خواهید هیچ‌کدام از اموال مسروقه را که باید در گزارش پلیس ذکر شوند از قلم بیندازید. بنابراین لیستی از دارایی‌های شخصی خود را که به تضمین جبران خسارت کمک می‌کند نزد خود نگاه دارید.

 

۱۹- آیا داروها را دور از چشم نگه می‌دارید؟

در معرض دید قرار ندادن داروها به معنای کمک به دور نگاه داشتن آنها از دست سارقینی است که می‌توانند از داروهای شما استفاده کنند یا آنها را در خیابان بفروشند. نگه داشتن داروها در کابینت به کاهش وسوسه کمک می‌کند.

 

۲۰- آیا اشیاء با ارزش خود را در صندوق امانات یا در مکان امنی نگه داشته اید؟

برای امنیت بیشتر اشیاء با ارزش خود، بهترین گزینه این است که آنها را دور از دسترس سارقین احتمالی در جایی مثل صندوق امانات بانک نگهداری نمایید. این صندوق‌ها فقط با یک کلید یا یک کلید ترکیبی قابل باز کردن هستند، بنابراین سارقین نمی‌توانند به راحتی به آن‌ها دسترسی پیدا کنند.

 

۲۱- آیا همسایگان اطراف خانه خود را می‌شناسید؟

همسایگان خوب یکدیگر را زیر نظر می‌گیرند و هرگونه مورد مشكوكی را كه در خانه‌های یکدیگر مشاهده كرده باشند، به ویژه هنگامی كه یکی از آنها در خارج از شهر یا محل كار است، به هم اطلاع می‌دهند. شناختن همسایگان برای حفظ امنیت در منطقه شما بسیار مهم است.

 

۲۲- آیا یک کلید یدکی را جاکفشی یا زیر پادری درب خانه خود می‌گذارید؟

داخل کفش ها و زیر پادری درب یکی از اولین مکان‌های مخفی ای است که یک سارق به دنبال کلید خانه شما می‌گردد. بهترین کار این است که کلید یدکی خود را به یکی از همسایگان نزدیک و مورد اعتماد یا بستگان خود بدهید.

 

۲۳- آیا دروازه (دروازه‌هایی) را که به حیاط خلوت خود شما راه دارند قفل می‌کنید؟

حدود 30 درصد از کل دزدی‌ها هنگامی اتفاق می افتند که یک درب یا پنجره باز قفل نشده باشد. درب‌هایی که به حیات خلوت راه دارند نیز از این امر مستثنی نیستند. دروازه‌های حیاط خلوت خود را به خصوص در شب و هنگامی که در خانه نیستید، قفل کنید تا امنیت خود را تضمین نموده باشید.

 

۲۴- آیا گریل، چمن زن، دوچرخه یا سایر اشیاء با ارزش خود را قفل می‌کنید؟

شما باید هرگونه دارایی با ارزشی را که در خارج از منزل نگهداری می‌کنید در صورت عدم استفاده از آن‌ها قفل نمایید. اگر می‌توانید بهتر است آنها را از دیدرس عموم دور نگاه دارید.

 

۲۵- آیا همه درب ها را در شب و یا هر بار که از خانه خارج می‌شوید حتی اگر فقط چند دقیقه از منزل خارج شده باشید، قفل می کنید؟

اگر یکی از درب‌های منزل شما قفل نباشد طولی نمی‌کشد که یک سارق وارد خانه شما خواهد شد. حتی اگر فقط برای یک لحظه از خانه خارج می‌شوید، همیشه در را پشت سر خود قفل کنید. شب‌ها نیز حتماً درب‌های منزل خود را قفل نمایید. حتی اگر خانه هستید، باید درها قفل شوند.

 

۲۶- آیا اسناد حاوی اطلاعات شخصی خود را قبل از دور انداختن‌شان پاره و تکه تکه می‌کنید؟

شما همیشه باید هر سندی را که ممکن است حاوی اطلاعات شخصیتان باشد، قبل از دور انداختن پاره و غیرقابل خواندن نمایید. این کار به شما کمک می‌کند تا هویت شخصی‌تان را در معرض دید سارقان قرار ندهید.

 

۲۷- آیا درهای شما در چهارچوب محکمی قرار دارند؟

در حالیکه دربی که قفل نشده باعث می‌شود که سارقین بتوانند به راحتی وارد منزل شوند، یک درب شل و ول و لق یکی دیگر از روش های متداول برای ورود به خانه است. اگر درهای شما کاملاً محکم نیستند، باید نوارهای هوا گیری را در اطراف آنها نصب کنید تا در محل خود محکم شوند.

 

۲۸- آیا محله شما برنامه دیدبانی دارد؟

یکی از بهترین راه حل های تأمین امنیت منزل استفاده از یک برنامه دیدبانی محلی است. البته watch program هنوز در کشور ما اجرا نشده است. در برخی کشورهای غربی شهرهایی مانند تورنتو محله هایی وجود دارد که از این برنامه ها استفاده می‌کنند. با این برنامه ها همسایگان می‌آموزند چگونه محیط زندگی یکدیگر را زیرنظر بگیرند تا باعث جلوگیری یا کاهش جرایم شوند. به لطف watch program دزدی‌ها از دهه 1930 تا کنون 30 درصد کاهش یافته اند. شما هم اگر در محله ای زندگی می‌کنید که روابط صمیمانه ای با همسایگان خود دارید می‌توانید با توافق همدیگر چنین برنامه ای را پیاده سازی کنید و حتی تابلو و علائم مربوط به این برنامه را در قسمت های معرض دید محله خود نصب کنید تا سارقان از این موضوع اطلاع پیدا کنند.

 

۲۹- آیا از زمانی که به منزل جدیدتان آمدید، قفل تمام درهای خود را عوض کردید؟

اگر خانه یا آپارتمان شما متعلق به شخص دیگری بوده، آنها (یا هر کس دیگری) هنوز هم می توانند کلید خانه شما را داشته باشند. بهتر است قفل تمام درب ها را عوض کنید تا فقط خودتان کلید منزل‌تان را داشته باشید.

 

۳۰- آیا اخیراً در این محله دزدی رخ داده است؟

اگر خانه ای در محله شما دچار سرقت شده، باید در مورد امنیت خانه خود بیشتر مراقب باشید. شما می توانید با افزایش خطر سرقت روبرو شوید، زیرا ممکن است سارقین مجدداً به این منطقه بازگردند و خانه های مشابه را نیز هدف قرار دهند. بهتر است علت دزدی خانه های قبل و نقاط ضعف آنها را بشناسید.

 

۳۱- آیا هیچگونه جایگاه مخصوص نامه یا ورودی حیوان خانگی ای بر روی درب شما وجود دارد که یک سارق بتواند از طریق آن وارد شود؟

حتی اگر تمام درها و پنجره های خود را قفل نگه دارید، سارقین می توانند از طریق دریچههای کوچک، شیار نامه یا ورودی حیوان خانگی به قفل دسترسی پیدا کنند. پس باید از نوعی قفل مخصوص بر روی این نقاط ورود استفاده کنید تا خانه شما در معرض سرقت قرار نگیرد.

 

۳۲- نمای بیرونی خانه شما به خوبی مشخص است؟

اگر از نور مناسب در فضای باز استفاده می کنید، این کار می‌تواند به جلوگیری از ورود سارقان به خانه‌تان کمک کند. با انجام نورپردازی‌های مناسب، فضای بیرون راحت تر دیده می شود، بنابراین احتمالاً سارقین از چراغ‌ها دور شده و به جستجوی مکان‌های تاریک تر خواهند پرداخت.

 

نورپردازی محیط منزل

 

۳۳- آیا خیابان شما در شب روشن است؟

علاوه بر داشتن خانه ای روشن و پرنور ، داشتن محله ای پر نور نیز می تواند مانع از ورود سارقین به منزل شما شود. اگر محله شما در شب کاملاً روشن باشد، احتمالاً سارقین محله شما را ترک خواهند کرد.

 

۳۴- آیا سیستم دزدگیر یا زنگ خطر شما به اداره پلیس یا شرکت های نظارتی متصل است؟

پلیس، آتش نشانی یا شرکت های امنیتی می توانند 24 ساعته و هفت روز هفته بر خانه شما نظارت داشته باشند و می توانند در مواقع اضطراری از جمله آتش سوزی، انتشار مونوکسید کربن یا دستبرد یک سارق، در هر کجا که باشید به شما اطلاع دهند. ارائه دهندگان دزدگیر اماکن می‌توانند شما را در انجام کارهای صحیح نیز راهنمایی کنند.

 

۳۵- آیا از دوربین های مداربسته استفاده می‌کنید؟

همیشه از هر ده سارق محكوم، ۹ نفرشان می گویند كه هرگز خانه‌ای که دارای دوربین مداربسته است را هدف قرار نمی‌دهند. اگر می خواهید امنیت خانه خود را ارتقا بدهید، دوربین های مداربسته می توانند یک استراتژی عالی باشند.

 

مطلب پیشنهادی: راهنمای خرید دوربین مداربسته منزل

 

۳۶- آیا شما دارای ردیاب های مونوکسید کربن هستید؟

هر ساله ، بیش از 150 نفر در اثر مسمومیت با مونوکسید کربن جان خود را از دست می دهند. فرافن توصیه می کند تا سنسورهای مونوکسید کربن را در خانه خود نصب کرده و مرتباً (یک بار در ماه) آنها را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که در برابر این خطر نامرئی محافظت شده اید.

 

۳۷- آیا شما ردیاب‌های دود دارید؟

سه تا از هر پنج مورد مرگ در آتش سوزی در خانه‌هایی روی می‌دهد که دارای ردیاب دود نیستند. همواره باتری‌ها را بررسی کرده و ردیاب‌های دود خود را مرتباً آزمایش کنید (حداقل دو بار در سال).

 

ردیاب مونواکسید کربن

 

۳۸- نردبان و وسایل خود را در یک گاراژ یا زیرشیروانی قفل شده نگهداری می‌کنید؟

وسایلی را که برای ورود به خانه شما لازم هستند در جای مناسبی نگهداری نمایید. اطمینان حاصل کنید که ابزارها ، نردبان‌ها و سایر تجهیزات مورد استفاده در مکان مناسبی قرار دارند.

 

۳۹- آیا خانه شما به سیستم امنیتی مجهز است؟

معمولاً خانه‌های بدون سیستم امنیتی نسبت به خانه‌هایی که دارای سیستم امنیتی هستند بیشتر مورد سرقت قرار می‌گیرند. 60٪ از سارقان می‌گویند كه وجود زنگ خطر باعث می‌شود كه آنها به دنبال سرقت از خانه دیگری باشند. کارشناسان فرافن مارکت می‌توانند شما را در انتخاب بهترین سیستم امنیتی که امنیت منزل شما را تأمین کند راهنمایی نمایند. برای این منظور به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید.

اکنون که چک لیست امنیت منزل را بررسی نموده‌اید، می‌توانید نقاط ضعف احتمالی خانه خود را ارزیابی کرده و مناطقی را که ممکن است به ورود سارقین به خانه شما کمک کنند تقویت یا اصلاح نمایید. به خاطر داشته باشید که در هر زمینه ای امنیت اولین و باارزش‌ترین مسأله و نیاز است. با پاسخگویی درست به این نیاز از زندگی خود لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *